Johan Wadman, VD/CEO Svensk Kollektivtrafik/

“Persontrafik är en viktig mötesplats för våra medlemmar. De jobbar på de regionala kollektivtrafikmyndigheterna och får här chansen att ta del av det senaste i branschen, både teoretiskt på seminarierna och praktiskt ute bland utställningsmontrarna.”


Vad betyder en mötesplats som Persontrafik för er?
Persontrafik är en viktig mötesplats för våra medlemmar. De jobbar på de regionala kollektivtrafikmyndigheterna och får här chansen att ta del av det senaste i branschen, både teoretiskt på seminarierna och praktiskt ute bland utställningsmontrarna. Dessutom är det ju så roligt att träffa gamla och nya kollegor.

Hade ni en bra mässa nu senast?
Som en av medarrangörerna var vi väldigt nöjda med mässan som helhet. Allt fungerade som planerat och det fanns något att ta del av för alla typer av besökare.

Några oväntade möten eller nya kontakter som stod ut från mängden?
Vi har ju alla saknat att få ses under pandemiåren så det var så kul att träffas, både gamla och nya branschkollegor. Inte minst när jag äntligen fick träffa personer som jag pratat med många gånger på digitala möten men aldrig mött på riktigt.