Fler förare och mekaniker behövs i kollektivtrafiken, samtidigt som få unga vill jobba i branschen. I flera programpunkter på Persontrafik diskuterar trafikföretag, branschorganisationer och myndigheter hur det ska gå att vända utvecklingen och framför allt attrahera kvinnor till transportnäringen.
För att hitta lösningar på rekryteringsproblemen har Svensk Kollektivtrafik tillsammans med bland annat Sveriges Bussföretag, Tågföretagen och Svenska Taxiförbundet
startat tankesmedjan Attraktivare Kollektivtrafik. Till Persontrafik kommer Pierre Cederberg från taxisidan för att berätta om initiativet.
Tanken är att vi ska brottas gemensamt med utmaningarna kring rekrytering. När vi sitter ner tillsammans och pratar föds en massa tankar och idéer kring hur vi till exempel kan få bättre schemasystem, säger han.
I ett annat intressant panelsamtal ska Frida Nordlund Karlin från Keolis Sverige medverka tillsammans med bland annat Skolverket och Arbetsförmedlingen. Där kommer hon dela med sig av hur Keolis jobbar lika mycket för att ha kvar sina förare som för att rekrytera nya.
Vår uppgift är att hela tiden arbeta med behålla-frågorna, alltså hur vi får våra medarbetare att trivas hos oss. Vi gör många insatser när det gäller schemaläggning och det är viktigt att lyssna in förarna, att ha ett aktivt ledarskap, säger hon.
Hur ska kollektivtrafikbranschen bli bättre på att attrahera kvinnor? Den frågan kommer Johanna Linder, som ansvarar för Transportföretagens jämställdhetsarbete Framfart, försöka besvara i ännu en inspirerande paneldebatt.
Att attrahera fler kvinnor breddar rekryteringsbasen och är en viktig del av branschens framtida kompetensförsörjning. Ibland kan ganska små förändringar göra skillnad, till exempel hur vi uttrycker oss, vilken jargong vi har på arbetsplatsen och hur vi kommunicerar i rekryteringsannonser, säger Johanna Linder.
📅 Den 21 oktober kl 12.15 – 12.40 på scenen Laddstationen
På Persontrafik talar Pierre Cederberg från Svenska Taxiförbundet på seminariet ”Så här jobbar branchen med personalbristen.”
📅 Den 22 oktober kl 13.00 – 14.00 på scenen Depån
På Persontrafik talar Frida Nordlund Karlin från Keolis Sverige på seminariet ”Kompetens för framtidens persontransporter.”
📅 Den 20 oktober kl 16.30 – 17.00 på scenen Pendlarparkeringen
På Persontrafik talar Johanna Linder, ansvarig för Transportföretagens jämställdhetsarbete Framfart på seminariet ”Från ambition till handling – rekrytera, behålla och utveckla fler kvinnor inom kollektivtrafiken.”
Text: Paula Isaksson




