För dig som arbetar med serviceresor finns mycket spännande att ta del av under Persontrafik. Kom och lyssna på hur Kalmar länstrafik har lyckats minska kostnaderna för sjukresor med tio procent på ett år, och hur Danmark möter olika transportbehov med flextrafik. På agendan står också frågan om hur elever med NPF kan ta sig till skolan på ett tryggt sätt.

Som tidigare år kommer Persontrafik ha med ett specialprogram om färdtjänst, sjukresor och skolskjuts. Under två intensiva dagar samlas branschen för erfarenhetsutbyte och föreläsningar, tillika workshops.

Skolskjutsspåret är sammanställt av Sofia Carlson och Daniel Hartzell, enhetschef respektive handläggare inom skolskjutstrafik i Nyköpings kommun. De har valt att ta upp problem som de själva stöter på i sitt arbete.

Genom att vi är med i olika samarbetsforum vet vi också vilka frågor som handläggare runt om i Sverige brottas med, säger Daniel Hartzell.

På programmet finns bland annat en punkt om vilken rätt elever med neuropsykiatriska funktionshinder, NPF, har till skolskjuts. Det kommer också handla om trafiksäkerhetsbedömning.

Vi har försökt hitta sådant som är lite luddigt i lagstiftningen och rättspraxis. Deltagarna har också möjlighet att skicka in frågor innan och under mässan, säger Sofia Carlson.

Nytt för i år är möjligheten att prova på olika funktionsnedsättningar och få förståelse för vad de faktiskt innebär i vardagen. Persontrafik får också besök från Danmarks största trafikbolag, Movia, som tillämpar en kombinerad utbudsmodell, så kallad flextrafik. Den innebär att personer med olika transportbehov reser tillsammans. Till exempel kan en person med funktionsnedsättning få dela bil med någon som ska till sjukhuset eller som bor långt från vanlig kollektivtrafik.

Alla typer av resor beställs i ett och samma system som sedan planerar hur fordonen ska köra och utföra transporterna. Ju fler som använder fordonet desto effektivare blir det, förklarar Pernille Appel-Hansen, mobilitetschef på Movia.

Lika spännande blir det när Kalmar länstrafik ska dela med sig av hur man som enda trafikförvaltning i Sverige har infört tidtabellstyrd färdtjänst. Dessutom har man lyckats kapa kostnaderna för sjukresor med tio procent – på ett år.

Vi fick i uppdrag av våra politiker att erhålla en ekonomi i balans och det skulle även inbegripa särskilda persontransporter. Till detta ville man att vi skulle göra förändringar som harmoniserar med tillämpningar inom den allmänna kollektivtrafiken. Det blev ett nytt sätt att tänka vilket jag kommer berätta mer ingående om på Persontrafik, säger Lars Lindahl, stabschef på Kalmar länstrafik.

Text: Paula Isaksson

 

 

Har du en fråga som rör lagstiftningen för serviceresor?
Då kan du ställa den redan nu till våra experter och få svar under konferensen.
Ställ din fråga här →